В Елисаветград, през лятото на 1874 г., британските поданици, братята Робърт и Томас Елворти създават собствена компания, продаваща селскостопанска техника и резервни части. Бизнесът с внос на автомобили беше успешен - само за първата година от дейността на фирмата броят ...
Стартира производството на сеялки за зърно. За разлика от конкурентите, Eлворти не копира добре познати мостри, а са стреми да произвежда нови машини.
Произведена е първата сеялка. Към 1913 г. заводът произвежда 114 вида селскостопански машини и оборудване. Важна характеристика в техническата политика на Elvorti е обединението, което направи възможно производството на селскостопански машини със същото предназначение, но...
В края на 19-ти век заводът на Елворти е първият и единствен специализиран завод,произвеждащ сеялки за зърно, в цялата Европа.
Сеялката Elvorti спечели златния медал в Париж. Продуктите на Elvorti са получили международно признание. На всеруската изложба в Нижни Новгород сеялките Elvorti получиха най-високото отличие - правото да поставят държавната емблема на империята върху тяхните п...
През 1906 г. компанията имаше 15 клона, през 1908 г. вече 22 клона, през 1909 г. Клон в Омск беше добавен към броя на клоновете. Годишният вестнит " Гласовете на Юга"- за 1913 г. представи списък с 40-те основни подразделения-клона на завода.
През 1913 г. в завода в Елворти работят 3500 души, а заводът произвежда 38 345 селскостопански машини. Железопътната линия играе важна роля в живота на завода - основната магистрала, по която са доставят суровини и внесеното оборудване,и са изпращат продуктите на предпри...
През 1914 г. Робърт Елворти получава военни поръчки от правителството на Руската империя. Правителството са подготвяше за война, а в цеховете на завода Елворти беше установено производството и пускането на продукти за нуждите на фронта - снаряди, патрони, бомби...
Преди войната в компанията работят около 3500 души (годишно се произвеждат около 38 000 селскостопански машини). През 1917 г. броят на работниците нараства до 7000. След Октомврийската революция от 1917 г. конструкторското бюро на завода е най-мощното в града.
На 1 април 1922 г. предприятието официално се превръща в Трети селскостопански машиностроителен завод на Укртрестсилмаш, а от 17 ноември 1922 г. с решението на Елисаветградския окръжен съвет, започва да носи името „Красная звезда“. Заводът се ръководеше от директора П. За...
За трудови постижения през лятото на 1925 г. заводът е отличен с високата награда на украинското съветско правителство. На 1 юли 1925 г., по предложение на Г. Петровски, Президиумът на ВУЦИК награждава персонала на „Червената(Красная) звезда“ с Диплом и орден на Ч...
Създадена е първата тракторна сеялка в СССР. Неговите създатели са група дизайнери, ръководени от инженер И. Каховски. През септември 1929 г. тракторната сеялка Т-1 получава голям златен медал на международната изложба в Либава (Латвия).
През 1931 г. група водещи инженери на завода, със съдействието на служители от Всесъюзния институт по механизация и електрификация на земеделието, проектират 4 сложни и мощни селскостопански машини, по това време, една от тях е машината за почистване на зърно.<...
През лятото на 1941 г. в района на Пенза пристигат ешелони с хора и техника от южната част на Украйна. Евакуираните работници на завод „Красная звезда“ и завод „Комунар“ трябваше да положат основите на нов военен завод, в средата на степта, където имаше няколко недовършен...
Още през декември евакуираният завод произвежда първите си продукти: мини, зенитни снаряди и въздушнит бомби, необходими за фронта. Нямаше цехове и работилници.Машинитеи хората работеха под открито небе.
Произведена е първата конна сеялка. Краснозвездовец А. Копчински е назначен за ръководител на бюрото за производственнотота подготвяне на селскостопанската техника. Заводът започна да работи не само за фронта, но и тила, за родната земя.
От 5 август 1941 г. до 8 януари 1944 г. Кировоград е окупиран от германците. По време на Втората световна война бяха унищожени над 84% от производствените площи на завода "Красная звезда".
Възстановяването на завода "Красная звезда" започна след освобождението на Кировоград от нацистките нашественици. До края на 1944 г. са произведени 262 сеялки и голямо количество боеприпаси.
През 1948 г. започва производството на сеялка Т-8-2. През следвоенния петгодишен период са създадени редица машини за засяване на зърнени и тревни култури, царевица, слънчоглед, захарно цвекло, както и разпръсквач на минерални торове. През 50-те години заводът е възстанов...
През 1953 г. в производството е въведена сеялка за зеленчуци SON 2.8 и е пуснат в експлоатация нов чугунолеярен цех.
През 1954 г. предприятието разработва и произвежда сеялки за обработване на целинните земи в Сибир и Казахстан.
Започва са производството на окопни сеялки за царевица, както и 5 нови модела сеитбени машини. Някои конструкции на Кировоградските сеялки превъзхождат западните модели.
Само за следвоенните години от конвейерите на завода слязоха: през юли 1961 г. - милионна, през септември 1971 г. - двумилионна, а през юли 1983 г. - тримилионна сеялка.
В края на 60-те и 70-те години, заводът значително се разшири и бяха построени и пуснати в експлоатация нови производствени сгради.
Повече от 50 000 машини за засяване се доставят от "Красная звезда" в 60 страни, поцелия свят. Създава са и произвежда са 176 модела от различни сеялки и комбинирани единици. Всичките сеялки за царевица, цвекло, зеленчуци и повече от половината сеялки...
Огромен паметник, изобразяващ работник, представящ войн с оръжия, за защита на Родината (скулптор А. Мациевски, архитект А. Губенко), е открит през юли 1974 г. По времето на Великата отечествена война са убити 661 работника на завода.
Пусната е в експлоатация нова сграда за производственно подготвяне и бояджийска линия с обща площ 31 хил. кв. м.
От 1991-ва до1998-та година заводът разработи проекти за 12 нови високо ефективни сеялки и други селскостопански машини.
Започнаха производството на нова сеялка за зърно СЗ-5,4.
През 1993 г. заводът е преименуван на "Червона зирка".
Стартира производството на дискови брани за икономия на ресурсите преди засяването на почвата.
Пускане на сеялка VEGA 8.
Стартира производството на сеитбения комплекс ALCOR.
От 2013 г. компанията започва да използва двойното лого CHERVONA ZIRKA / ELVORTI, за да маркира своите продукти.
Започна производството на сеялки VEGA PROFI, VESTA PROFI.
Стартира производството на пръскачката TETIS.
На 24 октомври 2016 г. украинското мощно предприятие за селскостопанско машиностроене „Красная звезда“("Червона Зирка") смени името на завода на историческото - „Елворти“, в чест на основателите: английските предприемачи Робърт и Томас Елворт...
Стартира производството на сеялки ALFA 6 и ASTRA 3.
Започна са производството на култиватори за непрекъснато обработване на почвата POLARIS PREMIUM, както и култиватори за междуредовото обработване на култури ALTAIR 5,6 с устройство за внасяне на течни комплексни торове.
Стартира производството на сеялки VEGA 8 PROFI, VESTA 8 PROFI с течни минерални торове и култиватори ALTAIR 4,2-05 с лапи на пружинена стойка.
В Беларус беше открит завод за производство на селскостопанска техника и резервни части с обща площ 6500 кв. м.
През 1919 г., на 29 април, заводът е национализиран и беше избрано ново ръководство на завода, председател на което е ключар (от 1913 г.) Мартинюк И.М. (Членове на управителния съвет на акционерното дружество Р и Т Елворти, прехвърлиха всичките правомощия само на новото избрано ръководството от работници на завода. Панкин, Енгел).
В писмото си от 30 април 1919 г. Министерството на националната икономика на Украинската ССР предлага на управителите на Акционерното Общество Р.и Т.Елворти да прехвърлят всичките правомощия само на новото избрано ръководството на завода.
След освобождението на Елисаветград от деникинците, които временно завземат града, заводът е национализиран за втори път през април 1920 г. Ръководството на завода се оглавява от ключаря Доброволски И.А.
Започна възстановяването на завода, унищожен по време на военните действия. Създава се нова структура за управлението на завода и се възстановява производството на селскостопански машини и боеприпаси.
През 1920 г. са произведени продукти за 167 958 златни рубли, вкл. 101 761 рубли за военни поръчки.
Участник в революциите от 1905-1907 и 1917, работник. Работил е на заводите в град Харков, в Общинните комитети. През март 1922 г. тръстът "Укртрестсилмаш" назначи първия директор на завода "Красная звезда". Под негово ръководство продължава възстановяването на заводските цехове, увеличава се производството на селскостопанска техника.
През 1925 г. са произведени 112 260 различни машини, което е 2,5 пъти повече от 1913 г.
През 1924 г. започва строеж на 6-етажна сграда за механичните монтажни цехове. Значително внимание се отделя на механизацията на производствените процеси, изобретяването и рационализацията. Създадена е фабрична лаборатория за изпитване на материали. През април 1927 г. е назначен за председател на управителния съвет на "Укртрестсилмаш" .
Миньор. Моряк, герой на Гражданската война. Командирът на бронирания влак. Талантлив организатор. През тези години, заводът активно се разширява , създават се нови машини, а производството на сеялки се увеличава. Строителството се продължи и 6-етажната индустриална сграда беше пусната в експлоатация. Изгражда се 4-етажна сграда за сервизите на инструментите и механичните работи. Разработен е дизайнът и производството на първата в страната тракторна сеялка. През 1930 г. обемът на производството в сравнение с 1913 г. се е увеличил 5 пъти.
Капацитетът на завода се увеличава, новото оборудване продължава да пристига в магазините. Произведена е първата мощна машина за почистване на зърно в страната. Производството на селскостопанска техника се увеличава. През 1933 г. са произведени 46 хил. сеялки, 700 комбайни, 7 хил. трошачки.
През 1934 г. са произведени 138 900 броя различни селскостопански машини, 61 хиляди - сеялки. Разширена гама вършачки, машини за почистване на зърно. Продължава се работата по повишаване на техническото ниво на производството, оборудване на магазините с ново оборудване. Значително внимание се обръща на изграждането на жилищни сгради за работниците на завода.
Капацитетът на завода и производството на сеитбена техника и боеприпаси се увеличават значително. За примерно представяне в работата на завода, във Всесъюзното социалистическо състезанието, беше отличено с преходящто Червено знаме на Народния Комисариат за средно машиностроене през 1939, 1940 и 1941.
Евакуацията на завода през юли-август 1941 г. в района на Пенза, в град Каменка, където производството на боеприпасите започва под открито небе и започна изграждането на примитивни помещения. Сега това е заводът "Белинсксилмаш".
През 1944 г. се завръща в Кировоград,на завод "Красная звезда."Започва се активно възстановяване на завода и до края на годината са произведени 262 сеялки и голям брой боеприпаси. До 1948 г. е възстановено повече от 60 хил. м2 sup> производствени и спомагателни площи.
Възстановени 45,9 хил. м2 sup> производствени площи, унищожени по време на войната. Производството през 1950 г. преувеличава предвоенното ниво. Произведени са 67 хиляди сеялки. Създадени са нови машини СУК-24, СШ-6, СКГ-6 и други. Започна изграждането на леярна за ковък чугун.
През тези години жилищното строителство рязко се увеличи. Построени и пуснати в експлоатация 54 къщи с обща площ 13,4 хил. м2 sup>. (Област Новaя Некрасовка, ул.Луначарского, Площад Конна ), диспансер и други съоръжения.
Създадени са конструкции и е усвоено производството на 12 нови сеялки, вкл. царевица SKNK 6, SKPN-6, SKNK-8, цвекло - 2СТСН-6А. Изградени и пуснати в експлоатация 6.8 хил. м2 sup> производствени и 12.0 хил. м2 sup> офисни площи. Разработена е проектно-сметна документация за производствената сграда № 90 (площ 31,0 хил. м2 sup>) и нейното изграждане беше започнато. Построена е сградата KИСС (сега там е Акустика). Пусната в експлоатация подстанция 32000 kВат и други съоръжения.
Само през 1966 г. заводът изпраща 108,9 хил. сеялки и тороразпръсквачи за селското стопанство.
За изпълнение на задачите за производство на оборудване за засяване, предвидени в 7-годишния план, заводът през 1966 г. е награден с орден на Червеното знаме на труда..
Продължава строителството и въведени в действие: корпус №90 (площ от 31 хил. м2 sup>) с битови помещения, ново отделение за топене на ковък чугун,пуснато в чугунолеярницата. Построени са две детски градини, 5 жилищни сгради с 283 апартамента, две общежития с 515 места, болница с 240 легла (сега е четвърта градска болница), корпус на машиностроителен техникум и други съоръжения. Създадени проекти и за производството на 13 нови сеялки, включително за зърно- СЗ-3,6. Заводът в чест на 100-годишнината от основаването му е награден с Ордена на Октомврийската революция.
Старата сграда на хардуерната работилница беше съборена, производството на крепежните елементи беше организирано във временните (складови) зони, а на нейно място започна строителството на нов цех, първият етап от който беше пуснат в експлоатация.
Построени и въведени в експлоатация: 1-ви етап на сграда № 91 (6,3 хил. м2 sup>),с битови помещения, трапезария No 135, две семейни общежития за 400 семейства, две детски градини, складов комплекс на Можаров (14,0 хил. м2 sup>), жилищни сгради с полезна площ 9150 м2 sup>, свинеферма в държавното стопанство „Заря” и други съоръжения. Завършен инженерен и лабораторен корпус (ИЛК).
Овладяно е производството на 12 нови сеялки, вкл. за царевица, пневматична SUPN-8, растителна SO-4.2, комбинирани агрегати KFS-3.6, KA-3.6. Годишното производство е 98 хиляди с/ст машини. За техническото преоборудване на цеховете бяха широко въведени автомати, полуавтомати, модулни машинни машини и автоматични линии.
За техническо преоборудване в цеховете на завода бяха интензивно въведени автоматични линии, ЧПУ машини, индустриални роботи и манипулатори.
Изграден е и пуснат в експлоатация зеленчуков склад за 500 тона. Вътрешните работи бяха завършени и беше пуснато в експлоатация разширение към ИЛК с площ от 768 м2
(Конферентна зала). Овладяно е производството на 8 нови и модернизирани машини, вкл. товарач ПФ-0.5, комбайн за зърно, култиватори. Създадената площадка и производството на прахосмукачка Ингул бяха усвоени. Номенклатурата на потребителските стоки е доведена до 280 позиции. Завършен е основен ремонт и реставрация на „къщата на Елворти“ (бивше управление на завода), където е създаден музеят на завода „Красная звезда“.
През тези години са разработени проекти и организирано серийно производство на 9 вида нови машини за засяване на редови култури, косачка-климатик, бруто хедер, широкопокривни сеялки за царевица и зърно и др.
През 1996-2008 г. са произведени и експедирани в земеделието 54,9 хил. Сеялки, 18,3 хил. Култиватори, 455 единици. жътвари и 334 бр. съединители.
Изградена е и въведена в експлоатация жилищна сграда.
Технологичните процеси бяха подобрени, заводът беше оборудван с ново прогресивно оборудване.
Председател на управителния съвет - генерален директор на акционерно дружество „Елворти“.
Роден на 12 юли 1970 г., през 1992 г. завършва Кировоградския институт по земеделско инженерство със специалност машинен инженер.
Награден със Златната значка на украинския съюз на индустриалците и предприемачите (2009), почетна грамота на комисията по индустриална и регулаторна политика и предприемачество на Върховната Рада на Украйна (2010), почетна грамота на кабинета на министрите на Украйна ), почетното звание „Заслужил машиностроител Украйна“ (2017).
Днес АД "Елворти" е водещо предприятие в областта на селскостопанското машиностроене, произвеждащо сеялки за зърнени и просадни култури, култиватори, брани, сеялни комплекси и оборудване за растителна защита.
Торговая марка - это индивидуальное обозначение, позволяющее покупателям распознавать услуги и товары одних производителей от подобных товаров или услуг, предлагают другие производители. Торговая марка является своеобразной визитной карточкой, по которой покупатели отличают товары на полках магазинов, в рекламе, на вывесках и объявлениях. Исторически сложилось так, что в украинском языке есть несколько синонимов термина "торговая марка": товарный знак, логотип, бренд, знак для товаров и услуг и тому подобное. Кроме того, даже само словосочетание "торговая марка" может быть написано как: "торговая марка" или "торговая марка".
История товарного знакаCopyright © 2004-2022 Elvorti All rights reserved.